Warstwy polimocznikowe w przemyśle i budownictwie

powłoki polimocznikowe Powłoki polimocznikowe znajdują swoje szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystawienia różnych elementów na działanie wody morskiej, nawet o dużym zasoleniu, czyli w dokach, ładowniach łodzi, kadłubach statków, wiosłach, pomostach i tym podobnym miejscach. Są one bowiem w stanie wytworzyć otoczkę, która idealnie zabezpiecza przed przenikaniem wody i powietrza, a do tego jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową zaletą warstwy polimocznikowej jest możliwość stworzenia powierzchni antypoślizgowej. Powłoki o dodatkowych właściwościach ognioodpornych stosuje się w kopalniach i w całym przemyśle wydobywczym. Ceni się je za łatwość nakładania na powierzchnie o dowolnym kształcie, co wykorzystano w ochronie przed metanem. Ta sama właściwość wykorzystywana jest dla zabezpieczania ciągów ewakuacyjnych budynków o dowolnym przeznaczeniu. W czasie pożaru korzyścią jest też to, że nieprzenikalna powierzchnia blokuje toksyczne gazy i tym samym ułatwia ewakuację osób przebywających w danym budynku. Gigantyczne znaczenie w przemyśle ma możliwość stosowania powłok polimocznikowych dostosowanych do ochrony przed konkretnymi niszczycielskimi substancjami, na przykład różnego rodzaju stężonymi kwasami.

Mogą być stosunku do nich obojętne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w zbiornikach na chemikalia oraz na przedmiotach wykorzystywanych do pracy z niebezpiecznymi substancjami. Istnieje możliwość zakupienia warstw, które będą sobie radziły z ługami i kwasami. Szczelna izolacja dodatkowo chroni przed korozją, co ma duże znaczenie miedzy innymi w zbiornikach ścieków i zanieczyszczeń przemysłowych, a także w urządzeniach stosowanych w zakładach galwanicznych.

Innym, chociaż oczywiście powiązanym sektorem zastosowania powłok polimocznikowych jest budownictwo, gdzie stosuje się je do zabezpieczania sprzętu budowlanego o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, na przykład do ochrony agregatów, przyczep, koparek i rusztowań. Są to rozwiązania trwałe, gdyż cechują się wysoką na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, a wibracje wpływają na nie w minimalnym stopniu. Sprawdzają się znakomicie także w zabezpieczaniu przed wodami gruntowymi fundamentów budynków, piwnic i garaży. Zastosowanie dla powłok znajdziemy w przypadku basenów, oczek wodnych i wszelkiego sprzętu wodnego, na przykład kajaków i konstrukcji wodnych. Natryski pozwalają na uzyskanie powłok antypoślizgowych w halach przemysłowych czy klatkach schodowych. Są to też idealne podłogi stajni czy chlewów. Ich elastyczność i sprężystość powoduje ponadto, ze sprawdzają się w sytuacjach, kiedy pożądane jest wytłumienie hałasów.

 

Zobacz także

Izolacja i ocieplanie pianką poliuretanową

Dobra izolacja termiczna to bardzo ważna sprawa. Taki zabieg podniesie komfort mieszkania i będzie dawał nam...

Czytaj dalej

Izolacja i komfort termiczny w domu

Czy można mieć dom, który w ogóle nie wymaga dogrzewania przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza? Taki...

Czytaj dalej