Gdy wełna mineralna zawodzi - piana PUR

Decyzja o tym, aby ocieplić poddasze domu z wykorzystaniem wełny mineralnej, w pewnym momencie przestaje być tak opłacalna, jak początkowo mogło się to wydawać.

Wykorzystanie piany PUR W momencie, w którym rosną zarówno zimowe rachunki za ogrzewanie, jak i letnie koszty chłodzenia pomieszczenia, jest to sygnał zachęcający do tego, aby pomyśleć o wymianie termoizolacji. Wśród wielu rozwiązań, które można w takiej sytuacji zastosować, na szczególną uwagę zasługuje piana poliuretanowa – ekonomiczna, skuteczna i niezawodna. To, że wełna mineralna ciągle jest w naszym kraju najbardziej popularnym tradycyjnym sposobem ocieplania poddaszy, nie powinno nikogo zaskakiwać. Przystępna cena trafia klientom do przekonania, choć praktyka pokazuje, że nie mamy do czynienia ani z ociepleniem trwałym, ani skutecznym. Najpoważniejszą wadą wełny mineralnej jest charakteryzująca ją nasiąkliwość, choć we znaki daje się również typowa dla tego materiału przewiewność i utrata izolacyjności w czasie.

Piana PUR jest coraz częściej uznawana za najbardziej przekonującą alternatywę dla tego materiału, a osoby, które propagują takie podejście do niej mają szereg argumentów, które można zastosować na poparcie wspomnianej tezy. Na pierwszy plan wysuwa się to, że przepuszcza ona parę i oddycha, nie bez znaczenia jest zaś i to, że jej właściwości nie zmieniają się przez cały okres użytkowania budynku. Warto wspomnieć również o jej szybkim i prostym instalowaniu, remont pozwala więc na sporą oszczędność czasu. Osoby, które decydują się na zastosowanie piany poliuretanowej mogą wybrać zarówno jej wersję zamknięto-, jak i otwartokomórkową. W pierwszym przypadku zyskujemy dostęp do rozwiązania paroszczelnego, dla którego charakterystyczne jest to, że nie przepuszcza ono powietrza. Piana zamkniętokomórkowa może być zatem z powodzeniem wykorzystywana do izolowania dużych powierzchni przemysłowych. Piana otwartokomórkowa to z kolei rozwiązanie, które nie tylko oddycha, ale również przepuszcza parę. Właśnie ta forma jest wybierana najczęściej do termoizolacji mieszkań stanowiąc konkurencję dla wełny mineralnej.

 

Zobacz także

Izolacja i ocieplanie pianką poliuretanową

Dobra izolacja termiczna to bardzo ważna sprawa. Taki zabieg podniesie komfort mieszkania i będzie dawał nam...

Czytaj dalej

Izolacja i komfort termiczny w domu

Czy można mieć dom, który w ogóle nie wymaga dogrzewania przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza? Taki...

Czytaj dalej