Izolacja i komfort termiczny w domu

komfort termiczny

Czy można mieć dom, który w ogóle nie wymaga dogrzewania przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza? Taki, który nie emituje gazów cieplarnianych w zatrważających ilościach oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze? To wszystko osiąga się dzięki odpowiedniej izolacji – to, oraz także komfort termiczny mieszkańców. Dzięki odpowiedniej termoizolacji budynek nie jest narażony na silne działanie promieni UV, słabiej oddziałują na niego mechaniczne przeciążenia i warunki pogodowe. Co więcej, ocieplenie to dziś nie tylko popularny styropian - można wykorzystać inne, często sporo efektywniejsze technologie.

Jak powstaje izolacja cieplna?

Najlepiej jest skupić się na izolacji już w fazie projektu. Warto zlecić jego wykonanie architektowi, który interesuje się i zna na projektowaniu energooszczędnych budynków. Powinien także umieć polecić dobre, wysokiej jakości materiały od sprawdzonych dostawców. Tylko solidny namysł i celowe działania pozwalają stworzyć termoizolację, która będzie świetnie pełniła swoje funkcje przez całe lata, bez konieczności renowacji czy wymiany.

Piana PUR

Do nowoczesnych, efektywnych sposobów izolowania budynków należy natrysk izolacji PUR. O ile w niezaizolowanych budynkach utrzymanie komfortowej temperatury wymaga zużycia mnóstwa paliw opałowych, o tyle domu izolowane pianą PUR generują spore oszczędności. W jaki sposób tworzy się warstwa? Jest ona nakładana bezpośrednio na daną powierzchnię, dzięki temu doskonale przylega i tworzy silną adhezję. Warstwa jest równa, co często trudno jest osiągnąć przy użyciu styropianu lub innych, tradycyjnych metod ocieplania. Nie ma mostków termicznych, a ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku znacząco i odczuwalnie się zmniejsza.

izolacja

Jakich zalet można się spodziewać?

Dwie najistotniejsze zalety piany PUR to oczywiście niski współczynnik przenikania ciepła oraz brak mostków termicznych. Pierwsza cecha odpowiada za funkcjonowanie izolacji i pozwala znacznie zmniejszyć jej grubość – piana to zaledwie połowa grubości styropianu, niezbędnego do uzyskania tego samego efektu. Brak mostków oznacza z kolei jeszcze lepszą izolację i zapobieganie utracie ciepła przez szczeliny. Oprócz tego piana PUR ma następujące zalety:

- Niwelowanie zawilgocenia pomieszczeń i zapobieganie skraplaniu się wody na ścianach (a więc także zagrzybieniu pomieszczeń).

- Duża wytrzymałość i niezmienność parametrów w czasie.

- Odporność na rozpuszczalniki często stosowane w domach i podczas remontów.

- Izolowanie hałasów dobiegających z zewnątrz.

 

Zobacz także

Izolacja i ocieplanie pianką poliuretanową

Dobra izolacja termiczna to bardzo ważna sprawa. Taki zabieg podniesie komfort mieszkania i będzie dawał nam...

Czytaj dalej

Izolacja i komfort termiczny w domu

Czy można mieć dom, który w ogóle nie wymaga dogrzewania przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza? Taki...

Czytaj dalej