Jak przygotować powierzchnię betonową przed użyciem polimocznika?

izolacja polimocznikiemWykorzystanie polimocznika jest dobrym pomysłem wtedy, gdy zależy nam na przygotowaniu formuły, która będzie charakteryzowała się tak unikatowymi właściwościami, jak choćby zwiększona przyczepność. Niestety, konieczne jest branie pod uwagę tego, jak duże znaczenie ma w tym przypadku nie tylko właściwe przygotowanie, ale również sprawdzenie powierzchni. W innym wypadku można oczekiwać, że polimocznik nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. W zdecydowanej większości przypadków poza stosowaniem się do odpowiednich procedur oraz technik mających na celu odpowiednie przygotowanie powierzchni, duże znaczenie ma to, czy i w jaki sposób zostaną użyte podkładu. Najlepsze połączenie zawsze jest przy tym możliwe do osiągnięcia przede wszystkim wówczas, gdy uda się skonsultować się z dostawcą materiału i zapoznać się z jego uwagami na ten temat. Gdy mamy do czynienia z powierzchnią betonową powinniśmy pamiętać o tym, że okres uzyskiwania przez beton twardości powinien wynosić przynajmniej 28 dni.

Nie można też zapominać o odpowiedniej temperaturze, najlepiej więc, jeśli wynosi ona minimum 21 stopni Celsjusza. Nie wolno zapominać i o tym, że proces hydratacji nie ulega zatrzymaniu, jeśli więc można zaczekać dłużej, jest to raczej korzyść, jaką odniesiemy niż niedogodność. Jeśli z kolei chcemy mieć pewność, że beton stwardniał, warto sprawdzać nie tylko wilgotność, ale i to, jaki jest stopień przenikania pary wodnej.

Bardzo często od systemów betonowych wymaga się ich wyposażenia w bariery antydyfuzyjne oraz hydroizolację innego typu. Pozwala to na unikanie zjawiska przenikania wody, które mogłoby doprowadzić do rozwarstwienia systemu, a co za tym idzie, również do jego nieskuteczności. Nie powinno się też zapominać o znaczeniu, jakie ma usunięcie z powierzchni związków tłuszczowych oraz innych ciał obcych. Można to osiągnąć wykorzystując w tym celu piaskowanie, śrutowanie lub usuwanie mechaniczne, choć warte polecenia są też odpowiednie środki chemiczne. W betonie mogą występować również pęknięcia, nie będą one jednak problematyczne, jeśli doprowadzimy do ich powiększenia, a następnie wypełnimy materiałem, który jest zgodny z systemem podkładowym.

 

Zobacz także

Izolacja i ocieplanie pianką poliuretanową

Dobra izolacja termiczna to bardzo ważna sprawa. Taki zabieg podniesie komfort mieszkania i będzie dawał nam...

Czytaj dalej

Izolacja i komfort termiczny w domu

Czy można mieć dom, który w ogóle nie wymaga dogrzewania przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza? Taki...

Czytaj dalej